Sukututkimus

Hakkaraisten suku on vanha suku, jonka alkuperää on mahdoton tarkasti jäljittää. Sukuhaaroja on eri puolilla Suomea, kuitenkin pääasiassa Itä- ja Keski-Suomessa.

Koska kaikille sukuhaaroille ei voida enää jäljittää yhtä yhteistä
esi-isää, olisi tärkeätä kartoittaa eri sukuhaarat niin pitkälle kuin se on mahdollista. Tässä tarkoituksessa seura kokoaa tietoa Hakkaraisten suvun sukututkimuksista, jotta nykyisten ja tulevien sukututkijoiden ei tarvitsisi tehdä uudestaan sitä työtä, joka mahdollisesti on jo kertaalleen tehty.

Pyydämme kaikkia Hakkaraisten suvun tutkijoita, entisiä ja nykyisiä, ilmoittamaan minkä seudun tai paikkakunnan Hakkaraisia on tutkinut tai tutkii. Näin voisimme saada toisiltamme ehkä arvokastakin apua ja tietoa.

Seuraavassa Hakkaraisten sukututkimuksia:

Kivijärven Hakkaraiset
Aune Wass
aune.wass@gmail.com

Pyhäselän ja Kiihtelysvaaran Hakkaraiset
Kirsti Sälli
kirsti.salli@gmail.com

Kaavin – Säyneisten Hakkaraiset vuosilta 1720 – 1900
Martti Hakkarainen
martti.hakkarainen@pp2.inet.fi

Västinniemen Hakkaraiset vuosilta 1720 – 1900
Tuula Ahokas
tuula.ahokas@live.fi

Juankosken ja Viitaniemen Hakkaraiset
Hannu Sinervuo
h.sinervuo@gmail.com

Nilsiän Hakkaraiset
Tero Hakkarainen
tero.hakkarainen@elisanet.fi

Hakkaraiset v. 1540 – 1720
Antero Hakkarainen
antero.hakkarainen@pp1.inet.fi

Rääkkylän ja Kiteen Hakkaraiset
Anja Hakkarainen
anjainkeri.hakkarainen@luukku.com

Kivijärven Hakkaraiset
Heini Hakkarainen
heini81@hotmail.com

Kivijärven Hakkaraiset
Marjatta Luoma
marjattaluoma6@gmail.com

Tuusniemen-Heinäveden Hakkaraiset 1700-1900
Taito Hakkarainen
taito.hakkarainen@pp.inet.fi

Ruotsin ns metsäsuomalaiset, jotka luultavasti Rautalammelta lähtöisin
Riitta Lampioja
riitta.lampioja@gmail.com