Sukututkimus

Hakkaraisten suku on vanha suku, jonka alkuperää on mahdoton tarkasti jäljittää. Sukuhaaroja on eri puolilla Suomea, kuitenkin pääasiassa Itä- ja Keski-Suomessa.

Koska kaikille sukuhaaroille ei voida enää jäljittää yhtä yhteistä esi-isää, olisi tärkeätä kartoittaa eri sukuhaarat niin pitkälle kuin se on mahdollista. Tässä tarkoituksessa seura kokoaa tietoa Hakkaraisten suvun sukututkimuksista, jotta nykyisten ja tulevien sukututkijoiden ei tarvitsisi tehdä uudestaan sitä työtä, joka mahdollisesti on jo kertaalleen tehty.

Pyydämme kaikkia Hakkaraisten suvun tutkijoita, entisiä ja nykyisiä, ilmoittamaan minkä seudun tai paikkakunnan Hakkaraisia on tutkinut tai tutkii. Näin voisimme saada toisiltamme ehkä arvokastakin apua ja tietoa.

Seuraavassa Hakkaraisten sukututkimuksia:

Kivijärven Hakkaraiset
Aune Wass    aune.wass(at)gmail.com

Pyhäselän ja Kiihtelysvaaran Hakkaraiset
Kirsti Sälli kirsti.salli(at)gmail.com

Kaavin – Säyneisten Hakkaraiset vuosilta 1720 – 1900
Martti Hakkarainen martti.hakkarainen(at)pp2.inet.fi

Västinnimen Hakkaraiset vuosilta 1720 – 1900
Tuula Ahokas tuula.ahokas(at)live.fi

Juankosken ja Viitaniemen Hakkaraiset
Hannu Sinervuo hannu.sinervuo(at)hotmail.com

Nilsiän Hakkaraiset
Tero Hakkarainen tero.hakkarainen(at)elisanet.fi

Hakkaraiset v. 1540 – 1720
Antero Hakkarainen antero.hakkarainen(at)pp1.inet.fi

Rääkkylän ja Kiteen Hakkaraiset
Anja Hakkarainen anjainkeri.hakkarainen(at)luukku.com

Kivijärven Hakkaraiset
Heini Hakkarainen heini81(at)hotmail.com

Kivijärven Hakkaraiset
Marjatta Luoma marjattaluoma6(at)gmail.com

Rautalammen Hakkaraiset
Riitta Lampioja riitta.lampioja(at)gmail.com